Tajomstvá dobrej výchovy: Ako vychovať spokojné a úspešne deti

Žijeme v dobe, v ktorej je rodičovstvo plné tápania a neistôt. Veľké rodiny prestali fungovať, a tak nevidíme svoje sestry, tety, sesternice, strýkov či krstných vychovávať svoje deti, ako to bolo voľakedy. Ako rodičia sme so svojim úlohami často osamotení. Máme veľa otázok a odpovede na ne stále hľadáme. Psychologička Lucia Lenická, nám priblíži pár základných informácií, ktoré nám môžu byť nápomocné pri výchove.

ADHD sa dá zvládnuť, ale bez práce to nepôjde

Porucha pozornosti či hyperaktivita sú veci, s ktorými sa niektorí rodičia, vychovávatelia či pedagógovia jednoducho stretnú. To, za čo sa deti v minulosti karhali, ba dokonca trestali, však dnes vnímame v iných konotáciách, alebo by sme aspoň mali. ADHD je regulárna diagnóza a tak by sme k deťom, ktoré ňou trpia, mali pristupovať. Psychologička Eva Krupová, ktorá sa na túto oblasť špecializuje spísala pár základných informácií, ktoré nám pomôžu sa zorientovať a nestratiť nádej.

Stratégie na zvládanie emócií prichádzajú s vekom

Hnev, strach, radosť, pýcha či vina – emócie sú s nami v kontakte neustále. Občas však zabúdame, a niekedy si ani neuvedomujeme, že pre deti nie sú emócie, a najmä ich zvládanie, také samozrejmé ako pre nás dospelých. O najdôležitejších míľnikoch počas emočného dozrievania hovorí psychológ Jaroslav Lukáč, ktorý v nasledujúcom článku pripravil stručný prehľad od prenátalného obdobia až do dosiahnutia dospelosti.