Tajomstvá dobrej výchovy: Ako vychovať spokojné a úspešné deti


Mgr. Lucia Lenická

(autorka článku)


Vychovávame deti pre budúcnosť, o ktorej nevieme s istotou povedať, aká bude. Vieme však výchovu tomu prispôsobiť

Žijeme v dobe, v ktorej je rodičovstvo plné tápania a neistôt. Svet sa od čias nášho detstva veľmi zmenil. Žijeme v spoločnosti založenej na demokracii. Tvoríme vzťahy, v ktorých je viac rešpektu a rovnoprávnosti. Do výchovy sa začali zapájať muži, čo je potešujúce, zároveň to však prináša veľa rodičovských konfliktov, na ktorých riešenie ešte len hľadáme vhodné návody. Veľké rodiny prestali fungovať, a tak nevidíme svoje sestry, tety, sesternice, strýkov či krstných vychovávať svoje deti, ako to bolo voľakedy. Ako rodičia sme so svojim úlohami často osamotení. Máme veľa otázok a odpovede na ne stále hľadáme. 

To, ako dnes vychovávame deti, má dopad na našu, aj na ich budúcnosť. Ukazuje sa, že zážitky z detstva deti výrazne formujú. To, ako vnímajú seba, ostatných ľudí a svet je silne ovplyvnené tým, ako vnímali reakcie ich rodičov na nich samotných. Keď rodičia vnímajú potreby detí, aj keď nie vždy je možné ich naplniť, sú pre nich bezpeční a predvídateľní, svet sa pre deti stáva bezpečným miestom, v ktorom je možné mať rád seba aj druhých, spolupracovať s nimi, byť starostlivý/á a kreatívny/a. Detstvo plné nepochopenia, osamotenia, nátlaku a trestov vedie k vnímaniu sveta, v ktorom dieťa neverí, že niekomu na ňom záleží, nechce spolupracovať a byť blízko ostatných a je neustále v strehu, čo sa mu môže stať.

Dnes chceme vychovávať deti pre budúcnosť, o ktorej nevieme, aká bude. Určite však vieme, že v záplave informácií budú potrebovať kritické myslenie. Vo svete plnom možností budú potrebovať sebakontrolu a porozumenie svojich emócií. Pretože na prežitie potrebujeme druhých, budú naše deti potrebovať sociálne zručnosti a schopnosť spolupracovať. Vďaka moderným technológiám môžeme vidieť všetko, čo sa vo svete deje, a preto budú potrebovať aj optimizmus a vďačnosť.

V psychológii a výchove už máme veľa vedeckých poznatkov, ktoré nám pomáhajú a prinášajú veľa zaujímavých faktov. Napríklad, že fyzické tresty nefungujú. Tie práve naopak zvyšujú šancu, že deti budú agresívne, nebudú nám veriť a s nami spolupracovať. Vieme, že podpora jednej stabilnej osoby v detstve pomáha človeku byť v dospelosti psychicky zdravým. Voľná hra pomáha budovať sociálne zručnosti a podporuje kreativitu. Pobyt vonku a obmedzovanie obrazoviek v živote dieťaťa prispieva k pocitu šťastia. 

Ukazuje sa, že najefektívnejší rodičovský štýl je tzv. autoritatívny alebo demokratický. Autoritatívni rodičia majú vysoké očakávania, pokiaľ ide o úspech a rast, zároveň sú srdeční a vnímaví voči potrebám dieťaťa. Dôležité sú pre nich pravidlá a hranice, ktoré presadzujú prostredníctvom otvorených diskusií, poskytovania usmernení a vysvetlení ich zmyslu a účelu. Tu neplatí žiadne: „Lebo som povedal“. Ich cieľom nie je donútiť, ale naučiť deti samé sa regulovať. Autoritatívni rodičia sú láskaví a podporujúci. Rešpektujú autonómiu svojich detí, poskytujú im veľa slobody a podporujú nezávislosť. Umožňujú tiež obojsmernú komunikáciu. Deti autoritatívnych rodičov sú, a aj sa cítia, hodnotné a milované. 

Ak chceme pre svoje deti šťastný a naplnený život, mali by sme taký viesť aj my sami, alebo sa o to pokúšať. Ak chceme od nich rešpekt, musíme ho smerom k nim vyjadriť my sami. Pozerajme sa na deti a ich postavenie v spoločnosti tak, ako sme si my ako deti želali, aby sa na nás pozerali naši rodičia, starí rodičia, učitelia a ďalší dospelí.